Cele mai puternice țigări electronice pentru fumătorii înrăiți

Actualizat: 12 octombrie 2026 · de Csorik Janos · Timp de citire: 15 min
Cine a fumat un pachet sau mai mult pe zi are alte așteptări de la o țigară electronică decât cineva care fuma câteva țigări seara. Vrea un aparat care să țină toată ziua, să nu se descarce la prânz, să dea o senzație puternică și să reziste la utilizare intensă. Dar „puternic” poate însemna lucruri diferite: watți mulți, baterie mare sau o senzație intensă în gât. În acest ghid lămurim termenii, îți arătăm cele două direcții posibile și comparăm cele mai puternice kituri din magazin.
Pe scurt
- „Puternic” înseamnă trei lucruri diferite: putere (W), autonomie (mAh) și intensitatea senzației (nicotină, tragere).
- Drumul 1: pod MTL cu baterie mare și săruri de nicotină de 20 mg/ml — senzația cea mai apropiată de țigară, consum mic de lichid.
- Drumul 2: kit sub-ohm de 80–220 W cu nicotină mică — nor mare, aromă intensă, consum mare de lichid.
- Cele mai puternice din magazin: Voopoo Drag 6 (220 W, 4400 mAh), Vaporesso Armour Octa (220 W), Geekvape Aegis Legend 5 (200 W).
- Pentru autonomie în format de pod: Aspire Pixo Max (2600 mAh), Aspire Fanssy (2000 mAh), Innokin Zenith Lumia (2000 mAh).
Cuprins
- Ce înseamnă „puternic” la o țigară electronică
- De ce renunță mulți fumători înrăiți la primul vape
- Drumul 1: pod MTL cu baterie mare
- Drumul 2: kit sub-ohm de putere mare
- Cele mai puternice kituri din magazin
- Pod mare sau mod? Comparație directă
- Atomizorul contează la fel de mult
- Baterie integrată sau acumulator extern
- Rezistență la apă, praf și șocuri
- La drum, la muncă, acasă
- Ce lichid folosești cu fiecare aparat
- Ce înseamnă modurile de pe ecran
- Întreținere la utilizare intensă
- Primele două săptămâni cu un aparat nou
- Consumul și costurile lunare
- Cum alegi: cinci întrebări
- Greșeli frecvente
- Recomandarea noastră, pe scurt
- Întrebări frecvente
Un lucru important de la început: acest ghid te ajută să alegi aparatul, nu îți spune cât să vapezi sau ce tărie de nicotină să folosești din motive de sănătate. Pentru astfel de întrebări, discută cu medicul tău.
Ce înseamnă „puternic” la o țigară electronică
Când un client ne cere „cea mai puternică țigară electronică”, prima noastră întrebare e: puternică în ce sens? Există trei răspunsuri posibile și fiecare duce la alt aparat.
| Sensul | Ce măsori | Ce aparat |
|---|---|---|
| Putere | watți (W): cât curent trimite bateria prin rezistență | moduri și kituri sub-ohm, 80–220 W |
| Autonomie | miliamperi-oră (mAh): cât ține bateria | kituri cu 3000–4400 mAh sau pod-uri cu 2000+ mAh |
| Intensitate | senzația din gât, dată de nicotină și de tipul de tragere | pod MTL cu săruri de nicotină de 20 mg/ml |
Mulți foști fumători își imaginează că un aparat de 200 W e alegerea firească. În practică, majoritatea caută de fapt autonomie și intensitate, nu watți. Un kit de 200 W, folosit cu nicotină mică, dă un nor mare, dar o senzație foarte diferită de cea a unei țigări.

De ce renunță mulți fumători înrăiți la primul vape
Din discuțiile cu clienții noștri, motivele pentru care un fumător înrăit spune „vape-ul nu e pentru mine” se repetă și au, aproape întotdeauna, o cauză tehnică:
- Bateria se termină la prânz. Un pod mic de 800 mAh nu ține o zi la un consum mare. Soluția: 2000+ mAh.
- „Nu simt nimic.” Nicotină prea mică sau tragere prea aerisită. Pentru senzația de țigară: MTL și săruri de nicotină.
- Gust de ars. Putere prea mare pe o rezistență MTL sau cartuș neîmbibat.
- Curge în buzunar. Umplere peste marcaj sau transport culcat; vezi De ce curge țigara electronică.
- Aroma nepotrivită. Un desert dulce după 20 de ani de țigări clasice poate părea străin. Un tutun sau o mentă e mai ușor de acceptat; vezi Cele mai bune arome pentru începători.
Un aparat ales corect de la început rezolvă patru din cinci probleme. De aceea recomandăm să pornești de la autonomie și de la tipul de tragere, nu de la numărul de wați de pe cutie.
Drumul 1: pod MTL cu baterie mare
Pentru cine vine de la un pachet pe zi, e de obicei cea mai potrivită variantă. Un pod MTL cu rezistență de 0,8–1,2 Ω, folosit cu săruri de nicotină de 20 mg/ml, dă o tragere strânsă, ca la țigară, și o senzație familiară, la un consum mic de lichid. Sărurile de nicotină sunt mai fine în gât decât nicotina clasică la aceeași concentrație, de aceea se folosesc la tării mari. Problema pod-urilor obișnuite e bateria: la un consum mare, cele de 800–1000 mAh nu țin o zi. Soluția e un pod cu baterie mare.
Aspire Pixo Max – 140 lei
Aspire Pixo Max are 2600 mAh, putere de 5–35 W în trei moduri și ecran dublu. Cu un cartuș Pixo de 1,0 Ω, în ECO sau NORMAL, bateria poate ține două-trei zile. Recenzia completă: Recenzie Aspire Pixo Max.
Aspire Fanssy – 120 lei
Aspire Fanssy are 2000 mAh, corp din aluminiu și cartuș mare, cu umplere pe sus. Cu cartușul de 1,2 Ω devine un MTL strâns. Recenzia: Recenzie Aspire Fanssy.
Innokin Zenith Lumia – 88 lei
Innokin Zenith Lumia are 2000 mAh, cartuș de 6 ml (în fișa produsului), putere automată de 12–15,5 W și husă de piele inclusă. E o variantă accesibilă pentru MTL cu autonomie mare.
Vaporesso Luxe XR Max 2 – 228 lei
Vaporesso Luxe XR Max 2 e un pod mod cu 3200 mAh și 5–80 W, compatibil cu rezistențele Vaporesso GTX. Cu o rezistență GTX 2 Mesh 1,2 Ω sau 0,8 Ω face MTL; cu 0,2 Ω, DL. E aparatul care acoperă ambele drumuri.
Drumul 2: kit sub-ohm de putere mare
Pentru utilizatorii cu experiență, care vor nor mare și aromă foarte intensă, un kit sub-ohm e alegerea logică. Folosește rezistențe sub 0,4 Ω, puteri de 40–100 W și lichide cu nicotină mică, de 3–6 mg/ml, de obicei din shortfill cu booster. Consumul de lichid e mult mai mare: 5–15 ml pe zi.

Voopoo Drag 6394 lei
Geekvape Aegis Mini 5329 lei
Vaporesso Armour Octa383 lei
Vaporesso Luxe XR Max 2228 leiCele mai puternice kituri din magazin
Voopoo Drag 6 – 394 lei
Voopoo Drag 6 e cel mai puternic kit cu baterie integrată din magazin: 4400 mAh, 5–220 W, chip GENE TT 3.0 cu moduri SMART, RBA și control de temperatură, ecran TFT de 1,66 inch, rotiță de reglaj și încărcare rapidă USB-C la 3 A. Atomizorul are 5 ml.
Vaporesso Armour Octa – 383 lei
Vaporesso Armour Octa are 5–220 W și folosește doi acumulatori 18650 externi (neincluși). Chipul AXON 3.0 oferă moduri VW, TC, Pulse, ECO și BOOST, iar corpul are protecție IP68 la apă și praf. E aparatul pentru cine vrea putere maximă și rezistență fizică.
Geekvape Aegis Legend 5 – 448 lei
Geekvape Aegis Legend 5 ajunge la 200 W și vine cu atomizorul Zeus Sub-Ohm de 5,5 ml și rezistențe din seria Z. Seria Aegis e cunoscută pentru construcția robustă.
Geekvape Aegis Mini 5 – 329 lei
Geekvape Aegis Mini 5 are 3200 mAh, până la 100 W, protecție IP67 la apă, praf și șocuri, comutator de blocare A-Lock și încărcare rapidă la 3 A. E varianta compactă a seriei Aegis.
Lost Vape Thelema Solo Pro – 354 lei
Lost Vape Thelema Solo Pro are 5–100 W, chip Quest X 3.0 cu moduri Watt, Boost, Voltage și control de temperatură, ecran TFT color și acceptă acumulatori 21700 sau 18650 (cu adaptor). Un 21700 de calitate oferă autonomie mai mare decât un 18650.
Aspire Zelos 3 – 309 lei
Aspire Zelos 3 are 3200 mAh, până la 80 W și vine cu atomizorul Nautilus 3 și rezistențe BVC 1,8 Ω și 2S Mesh 0,7 Ω. E un kit pentru MTL puternic, cu baterie mare, mai degrabă decât pentru nor.
Variante mai accesibile
Vaporesso GTX GO 80 (159 lei, 3000 mAh, până la 80 W, putere automată), Innokin Coolfire P60 (175 lei, 3200 mAh, 60 W) și Vaporesso Armour G (214 lei, 3000 mAh, 50 W) oferă autonomie mare la un preț mai mic.
Pod mare sau mod? Comparație directă
| Pod MTL cu baterie mare | Pod mod (ex. Luxe XR Max 2) | Kit sub-ohm (ex. Drag 6) | |
|---|---|---|---|
| Baterie | 2000–2600 mAh | 3000–3200 mAh | 3200–4400 mAh sau acumulatori |
| Putere | 5–35 W | 5–80 W | 5–220 W |
| Tragere | MTL | MTL, RDL sau DL | DL |
| Mărime | de buzunar | medie | mare |
| Nicotină potrivită | săruri 10–20 mg/ml | după rezistență | 3–6 mg/ml |
| Consum lichid | mic | mic–mare | mare |
| Preț kit | 88–140 lei | ≈ 230 lei | 310–450 lei |
Dacă nu ești sigur ce drum alegi, pod mod-ul e un compromis bun: pornești cu o rezistență MTL și treci la una sub-ohm dacă vrei mai mult vapor, fără să schimbi aparatul. Pentru detalii despre stilurile de tragere, vezi MTL, DL și RDL: cum să vapezi.
Atomizorul contează la fel de mult
La kiturile cu mod separat, atomizorul decide gustul și tragerea. Un mod de 220 W cu un atomizor MTL rămâne un aparat MTL; puterea mare nu se folosește. Dacă vrei să schimbi atomizorul inclus în kit sau să adaugi unul pentru alt stil, vezi Cele mai bune atomizoare pentru țigara electronică. Iar pentru diferența dintre rezistențele mesh și cele clasice, Rezistența mesh vs. rezistența clasică.
Baterie integrată sau acumulator extern
Cele mai puternice aparate folosesc fie baterii integrate de 3000–4400 mAh, fie acumulatori externi 18650 sau 21700. Fiecare variantă are avantaje:
| Baterie integrată | Acumulator extern (18650 / 21700) | |
|---|---|---|
| Comoditate | încarci prin USB-C, ca un telefon | încarci în aparat sau în încărcător separat |
| Schimbare pe drum | nu se poate | pui un acumulator de rezervă în câteva secunde |
| Durata de viață a aparatului | limitată de baterie | schimbi doar acumulatorul când se uzează |
| Cost inițial | inclus în preț | acumulatorii se cumpără separat |
| Siguranță | gestionată de producător | depinde de calitatea acumulatorilor și de grija ta |
Rezistență la apă, praf și șocuri
Pentru utilizare intensă, pe șantier, în natură sau doar pentru cine scapă des telefonul, contează și construcția. Unele kituri au certificări IP: Vaporesso Armour Octa are IP68, Geekvape Aegis Mini 5 are IP67. Protecția IP înseamnă rezistență la praf și la contact cu apa în condițiile testate de producător; nu înseamnă că aparatul poate fi scufundat sau spălat. Mai multe despre utilizarea în condiții grele în Țigara electronică iarna și vara.

La drum, la muncă, acasă
Un fumător înrăit vapează în multe locuri diferite, iar aparatul potrivit depinde și de ziua lui obișnuită:
- Șoferi profesioniști și navetiști: un pod MTL cu baterie mare și umplere pe sus se folosește ușor cu o mână, iar încărcarea se face din mașină, prin USB-C. Nu umple cartușul în timp ce conduci.
- Muncă fizică, șantier, exterior: un aparat cu protecție IP67 sau IP68 și cu buton de blocare, care nu pornește singur în buzunar.
- Birou, ture lungi: autonomie de o zi întreagă și vapor discret; un pod MTL e mai potrivit decât un sub-ohm.
- Acasă, seara: aici își are locul un kit sub-ohm, pentru cine îl vrea.
Mulți utilizatori ajung, după câteva luni, la două aparate: un pod mic pentru zi și un kit mai mare pentru acasă. E o combinație practică, dar nu obligatorie; pentru majoritatea, un singur aparat bine ales e suficient.
Ce lichid folosești cu fiecare aparat
| Aparat și rezistență | Lichid | Nicotină |
|---|---|---|
| Pod MTL, 0,8–1,2 Ω | 10 ml, 50/50 | săruri 10–20 mg/ml |
| Pod mod RDL, 0,4–0,8 Ω | 50/50 sau 40/60 | 3–12 mg/ml |
| Kit sub-ohm, sub 0,4 Ω | shortfill 70/30 VG/PG | 3–6 mg/ml, cu booster |
Pentru dozarea booster-ului în shortfill, folosește calculatorul de nicotină. Recenziile noastre de lichide cu săruri de nicotină îți arată ce arome să alegi pentru un pod MTL: Vozol Salt Prime, ElfLiq Salt, Icewave Salt, Ovale Salt.
Ce înseamnă modurile de pe ecran
Aparatele de putere mare au meniuri cu mai multe moduri. Pe scurt, ce fac cele mai întâlnite:
| Mod | Ce face |
|---|---|
| Smart / Auto | citește rezistența și setează automat o putere potrivită |
| VW / Watt / Power | setezi tu puterea în wați |
| Boost / Pulse | încălzire mai rapidă la începutul fumului, pentru răspuns imediat |
| ECO | putere mai mică, baterie și lichid economisite |
| TC / TCR (control de temperatură) | limitează temperatura rezistenței; funcționează doar cu sârme speciale (oțel SS316, titan, nichel) |
| RBA | pentru atomizoare reconstructibile, unde îți montezi singur rezistența |
| Bypass | trimite direct tensiunea bateriei, fără reglaj; pentru utilizatori foarte avansați |
Pentru început, modul Smart sau Watt, cu puterea în intervalul scris pe rezistență, e tot ce îți trebuie.
Întreținere la utilizare intensă
- Schimbă rezistența când gustul scade, nu când se arde complet; la utilizare intensă, poate fi o dată pe săptămână.
- Șterge contactul 510 și filetul atomizorului o dată pe săptămână.
- Ține aparatul curat de lichid scurs; lichidul ajuns în port sau în butoane le poate deteriora.
- Încarcă bateria înainte să ajungă la zero; ciclurile complete o uzează mai repede.
- La modurile cu acumulatori externi, verifică periodic învelișul acumulatorilor; dacă e rupt, nu-i mai folosi.
Primele două săptămâni cu un aparat nou
Indiferent ce aparat alegi, primele zile sunt cele în care se decide dacă îți place. Un plan simplu:
- Zilele 1–3: folosește setările recomandate de producător; nu umbla la puterea maximă.
- Zilele 4–7: ajustează aerul și puterea pas cu pas, până găsești combinația care îți place.
- Săptămâna 2: notează câte zile îți ține un flacon și când schimbi rezistența; așa știi exact ce să comanzi.
- Dacă ceva nu merge: sună-ne înainte să renunți. De cele mai multe ori e o setare, nu aparatul.
Consumul și costurile lunare
Puterea mare are un cost: mai mult lichid, mai multe rezistențe și mai multă baterie consumată. Un calcul orientativ pentru un utilizator intens:
| Profil | Lichid pe zi | Rezistențe pe lună | Cost lunar orientativ |
|---|---|---|---|
| Pod MTL, săruri 20 mg/ml | 1,5–2 ml | 2–3 cartușe | ≈ 180–260 lei |
| Pod mod RDL | 3–6 ml | 3 rezistențe | ≈ 250–450 lei |
| Kit sub-ohm, 80+ W | 8–15 ml | 4 rezistențe | ≈ 400–700 lei |
Costurile depind mult de lichid: shortfill-urile mari scad costul pe mililitru. Despre prețul lichidelor, vezi De ce s-au scumpit lichidele.
Cum alegi: cinci întrebări
- Ce fumai și cât? Peste un pachet pe zi și vrei senzația de țigară: drumul 1, pod MTL cu baterie mare.
- Vrei nor mare? Dacă da, drumul 2, kit sub-ohm.
- Cât de des poți încărca? Dacă nu ai acces la priză toată ziua, alege peste 3000 mAh sau acumulatori de schimb.
- Unde îl folosești? Pe șantier sau în natură, un aparat cu protecție IP.
- Cât vrei să cheltui lunar? Sub-ohm-ul costă mult mai mult pe lună decât un pod MTL.
Greșeli frecvente
- Cumperi cel mai mare număr de wați. Pentru mulți foști fumători, autonomia și tragerea MTL contează mai mult.
- Săruri de 20 mg/ml pe sub-ohm. Prea intens.
- Rezistență sub-ohm la putere mică. Gust slab, vapor rece. Respectă intervalul de putere de pe rezistență.
- Rezistență MTL la putere mare. Gust de ars din primele fumuri.
- Acumulatori ieftini, fără marcă. Riscant; cumpără doar acumulatori de calitate.
- Încărcare peste noapte, nesupravegheat. Vezi Cum se încarcă țigara electronică.
Recomandarea noastră, pe scurt
| Dacă vrei… | Alege | Preț |
|---|---|---|
| senzația de țigară, o zi întreagă | Aspire Pixo Max + cartuș 1,0 Ω + săruri 20 mg/ml | 140 lei |
| MTL ieftin, cu autonomie | Innokin Zenith Lumia | 88 lei |
| un aparat pentru ambele drumuri | Vaporesso Luxe XR Max 2 | 228 lei |
| putere maximă, baterie integrată | Voopoo Drag 6 | 394 lei |
| putere maximă, rezistent la apă | Vaporesso Armour Octa | 383 lei |
| compact și robust | Geekvape Aegis Mini 5 | 329 lei |
| autonomie mare la preț mic | Vaporesso GTX GO 80 | 159 lei |
Întrebări frecvente
Care este cea mai puternică țigară electronică din magazin?
Ca putere, Voopoo Drag 6 și Vaporesso Armour Octa, ambele de până la 220 W. Ca baterie integrată, Voopoo Drag 6, cu 4400 mAh.
Ce țigară electronică recomandați unui fumător de un pachet pe zi?
De obicei un pod MTL cu baterie mare (Aspire Pixo Max, Aspire Fanssy) și săruri de nicotină de 20 mg/ml.
Mai multă putere înseamnă mai multă nicotină?
Nu direct. Puterea mare vaporizează mai mult lichid, dar kiturile de putere mare se folosesc cu lichide cu nicotină mică.
Ce înseamnă IP67 sau IP68?
Grade de protecție la praf și apă, testate de producător. Aparatul rezistă la stropi și praf, dar nu trebuie scufundat.
Ce acumulatori folosesc într-un mod extern?
Acumulatori 18650 sau 21700 de calitate, de la producători cunoscuți, cu învelișul intact.
Cât lichid consumă un kit sub-ohm?
Între 5 și 15 ml pe zi, în funcție de putere și de cât vapezi.
Citește și
Referințe
- Vapori.ro – fișele produselor citate (putere, baterie, capacitate, preț), la 13 octombrie 2026.
- EUR-Lex – Directiva 2014/40/UE, art. 20: maximum 20 mg/ml nicotină și rezervoare de 2 ml.
Costurile și duratele sunt orientative. Recomandările nu sunt sfaturi medicale.

Despre autor
Csorik Janos – fondator Vapori.ro
Folosește țigări electronice din 2009, a fondat Vapori.ro în mai 2009 și a gestionat peste 40.000 de comenzi. Scrie ghidurile din experiență directă și verifică specificațiile la producători. Află mai multe despre autor →
Cauți un kit puternic?
Sună-ne la 0770 347 639 sau scrie-ne la info@vapori.ro. Te ajutăm să alegi.
Vezi kiturile avansate →Produsele cu nicotină sunt destinate exclusiv persoanelor peste 18 ani. Nicotina creează dependență.



