Care este cea mai puternică țigară electronică?

Care este cea mai puternică țigară electronică

Actualizat: 17 octombrie 2026 · de · Timp de citire: 8 min

Răspunsul scurt: în magazinul nostru, cele mai puternice țigări electronice sunt Voopoo Drag 6 și Vaporesso Armour Octa, ambele de 220 W, urmate de Geekvape Aegis Legend 5, de 200 W. Răspunsul complet e mai interesant, pentru că „puternic” poate însemna patru lucruri diferite: wați, baterie, vapori sau nicotină. În acest articol le lămurim pe toate și explicăm de ce cifra cea mai mare nu înseamnă automat aparatul cel mai bun.

Pe scurt

  • Cea mai mare putere din magazin: 220 W, la Voopoo Drag 6 și Vaporesso Armour Octa.
  • Cel mai puternic pod cu baterie integrată: Vaporesso Luxe XR MAX 2 și Geekvape Aegis Mini 5, de 80–100 W și 3200 mAh.
  • Puterea maximă de pe cutie nu e mereu atinsă: la Drag 6, testele au măsurat maximum 204 W.[1]
  • Puterea reală e limitată de acumulatori și de rezistență; dublu-acumulator înseamnă de regulă până la 200–230 W.
  • Ca nicotină, „cel mai puternic” lichid legal în UE are 20 mg/ml.[3]
  • Pentru o listă detaliată pe modele, vezi și ghidul Cele mai puternice țigări electronice.

Cuprins

  1. Răspunsul direct
  2. Ce înseamnă „puternic”
  3. Clasamentul după putere
  4. De ce nu există vape-uri de 1000 W
  5. Puterea de pe cutie vs. puterea reală
  6. Cea mai mare baterie
  7. Cea mai „puternică” nicotină
  8. Ai nevoie de atâta putere?
  9. Siguranța la putere mare
  10. Întrebări frecvente

Răspunsul direct

CategoriaCel mai puternic din magazinCifra
Putere maximă (wați)Voopoo Drag 6 și Vaporesso Armour Octa220 W
Putere maximă cu acumulatori externiVaporesso Armour Octa (2 × 18650)220 W
Putere maximă cu baterie integratăVoopoo Drag 6220 W, 4400 mAh
Pod / kit compact cu baterie integratăGeekvape Aegis Mini 5100 W, 3200 mAh
Pod în format clasicVaporesso Luxe XR MAX 280 W, 3200 mAh
Concentrație de nicotinăorice lichid legal de 20 mg/ml20 mg/ml (maximul legal)
Puterea maximă a țigărilor electronice din magazin
Puterea maximă declarată de producători. Grafic: Vapori.ro.

Ce înseamnă „puternic”

Când cineva caută „cea mai puternică țigară electronică”, de obicei vrea unul dintre aceste lucruri:

  1. Putere electrică (wați). Câtă energie trimite aparatul spre rezistență. Mai mulți wați înseamnă, în general, mai mulți vapori și mai calzi. Aceasta e cifra „oficială” de putere.
  2. Baterie mare (mAh). Cât timp merge aparatul între încărcări. Unii spun „puternic” când se referă la autonomie.
  3. Vapori mulți. Nori mari, densi. Depind de wați, de rezistență, de aer și de lichid.
  4. Senzație puternică în gât. Asta ține de lichid și de nicotină, nu de aparat.

Le luăm pe rând. Dacă vrei să știi doar ce aparat să cumperi pentru vapori mulți, sari la ghidul cu cele mai puternice modele, unde am comparat fiecare kit pe larg.

Clasamentul după putere

AparatPutere maximăAlimentarePreț
Voopoo Drag 6220 Wbaterie integrată 4400 mAh (două celule)[1]394 lei
Vaporesso Armour Octa220 W2 × 18650, externi[2]383 lei
Geekvape Aegis Legend 5200 W2 × 18650, externi[4]448 lei
Geekvape Aegis Mini 5100 Wbaterie integrată 3200 mAh329 lei
Lost Vape Thelema Solo Pro100 Wun acumulator extern354 lei
Geekvape Aegis Solo 3100 Wun acumulator extern389 lei
Vaporesso Luxe XR MAX 280 Wbaterie integrată 3200 mAh228 lei
Vaporesso GTX GO 80 W80 Wbaterie integrată 3000 mAh159 lei

Prețurile sunt cele din magazin la data publicării. Primele trei sunt aparate pentru tragere directă în plămâni (DL), gândite pentru vaperi cu experiență. Toate celelalte acoperă și puteri mici, potrivite pentru tragere RDL.

De ce nu există vape-uri de 1000 W

Puterea unui aparat e limitată de fizică, nu doar de producător. Două piese contează cel mai mult: acumulatorii și rezistența.

  • Acumulatorii pot livra un curent maxim. Un singur acumulator 18650 sau 21700 de calitate susține, în siguranță, aparate de până la aproximativ 80–100 W. Cu doi acumulatori, limita urcă de regulă la 200–230 W. De aceea aproape toate aparatele de 200 W au doi acumulatori.
  • Rezistența are un interval recomandat, scris pe ea. O rezistență de 0,15 Ω poate lucra, de exemplu, la 60–80 W; peste interval, bumbacul se arde în câteva trageri.
  • Legea lui Ohm. Puterea depinde de tensiune și de rezistență (P = U² / R). Ca să ajungi la 200 W pe o rezistență de 0,15 Ω, prin ea trebuie să treacă un curent de peste 36 A, foarte mult pentru niște baterii de buzunar.

În trecut au existat și moduri cu trei sau patru acumulatori, de 300 W sau mai mult, dar au dispărut aproape complet: erau mari, grele, iar aproape nimeni nu vapa la asemenea puteri. Setările unui mod sunt explicate în Setările unui mod: VW, bypass, TC și curbe de putere.

Puterea de pe cutie vs. puterea reală

Cifra de pe cutie este puterea maximă declarată de producător. În practică, aparatul nu o atinge mereu. Un exemplu: Voopoo Drag 6 este declarat la 220 W, dar în testele Vaping360 puterea maximă măsurată a fost de 204 W. Bateria integrată de 4400 mAh, formată din două celule de 2200 mAh, a livrat în teste o capacitate utilă de 3432 mAh.[1]

Nu e un defect: diferențele de acest fel sunt normale și apar la majoritatea aparatelor. Ele arată doar că, la putere foarte mare, contează mai mult calitatea chipului și a bateriei decât cifra maximă. Iar pentru vapatul de zi cu zi, nici nu ai nevoie de ea.

Cât folosesc de fapt vaperii

Cei mai mulți utilizatori de kituri sub-ohm vapează în intervalul 40–80 W, după rezistența atomizorului. Puterea de 200 W e mai degrabă o rezervă decât o setare de zi cu zi.

Cea mai mare baterie

Dacă prin „puternic” înțelegi autonomie, lucrurile stau altfel. Aparatele cu acumulatori externi pot avea autonomie practic nelimitată, pentru că schimbi acumulatorii descărcați cu alții încărcați. La cele cu baterie integrată, cele mai mari baterii din magazin sunt:

Mai multe despre autonomie în Câți mAh îți trebuie și Cât se poate folosi o țigară electronică.

Cea mai „puternică” nicotină

Senzația „puternică” în gât nu vine din aparat, ci din lichid. În Uniunea Europeană, lichidele cu nicotină au maximum 20 mg/ml.[3] Nu există, legal, lichide „mai tari” de atât.

Contează însă combinația dintre lichid și aparat. Un kit de 200 W vaporizează mult mai mult lichid decât un pod, așa că pe el se folosesc concentrații mici, de 3–6 mg/ml, de nicotină clasică. Sărurile de nicotină de 20 mg/ml sunt făcute pentru pod-uri mici și nu sunt potrivite pe kiturile de putere mare. Totul e explicat în Cum alegi corect cantitatea de nicotină.

Ai nevoie de atâta putere?

  • Ești la primul aparat sau vii de la țigări? Nu ai nevoie de 200 W. Un pod MTL îți va oferi o experiență mult mai apropiată de țigara clasică. Vezi Cele mai bune țigări electronice pentru începători.
  • Vrei vapori mai mulți, dar fără complicații? Un pod de 80 W, ca Luxe XR MAX 2, acoperă de la MTL la DL.
  • Ești vaper cu experiență, vrei nori mari și aromă intensă? Atunci un kit de 200–220 W cu atomizor sub-ohm e alegerea potrivită.

Dacă nu știi încă ce stil de vapat ți se potrivește, vezi MTL, DL și RDL și Pod sau kit avansat?.

Siguranța la putere mare

  1. Folosește doar acumulatori de calitate, de la producători cunoscuți, cu curent de descărcare potrivit pentru puterea la care vapezi.
  2. La aparatele cu doi acumulatori, folosește-i mereu în pereche: aceeași marcă, același model, aceeași vârstă, încărcați la fel.
  3. Schimbă acumulatorii cu folia ruptă sau deteriorată.
  4. Nu urca puterea peste intervalul scris pe rezistență.
  5. Transportă acumulatorii de rezervă în cutii de protecție, niciodată liberi prin buzunar.

Ghidul complet: Acumulatori și încărcătoare: ghid de siguranță.

Întrebări frecvente

Care este cea mai puternică țigară electronică din magazin?

Voopoo Drag 6 și Vaporesso Armour Octa, ambele de 220 W, urmate de Geekvape Aegis Legend 5, de 200 W.

Care este cel mai puternic pod?

Dintre pod-urile și kiturile compacte cu baterie integrată, Geekvape Aegis Mini 5 ajunge la 100 W, iar Vaporesso Luxe XR MAX 2 la 80 W, ambele cu 3200 mAh.

Atinge aparatul puterea maximă de pe cutie?

Nu întotdeauna. De exemplu, la Voopoo Drag 6 declarat la 220 W, testele independente au măsurat maximum 204 W.

Mai mulți wați înseamnă o țigară electronică mai bună?

Nu. Wații în plus contează doar pentru vapatul DL cu atomizoare sub-ohm. Pentru majoritatea oamenilor, un aparat de 20–80 W e mai potrivit.

Care e cel mai puternic lichid?

Legal, în UE, lichidele cu nicotină au maximum 20 mg/ml.

Pot folosi săruri de nicotină pe un kit de 200 W?

Nu e recomandat. Pe kiturile de putere mare se folosește nicotină clasică în concentrații mici, de 3–6 mg/ml.

Citește și

Referințe

  1. Vaping360 – Voopoo Drag 6: review, 220 W declarați, 204 W măsurați, baterie integrată de 4400 mAh din două celule de 2200 mAh, 3432 mAh utili, chip GENE TT 3.0.
  2. Vaping360 – Vaporesso Armour Octa: fișă produs, 5–220 W, 2 × 18650, chipset AXON 3.0, IP68 / IP69K.
  3. Uniunea Europeană – Directiva 2014/40/UE, articolul 20, concentrație maximă de nicotină de 20 mg/ml.
  4. Planet of the Vapes – Geekvape Aegis Legend 5: review, 200 W, 2 × 18650 externi, chipset AS 4.0, IP68.
Csorik Janos, fondator Vapori.ro

Despre autor

– fondator Vapori.ro

Folosește țigări electronice din 2009, a fondat Vapori.ro în mai 2009 și a gestionat peste 40.000 de comenzi. Scrie ghidurile din experiență directă și verifică specificațiile la producători. Află mai multe despre autor →

Cauți un kit de putere mare?

Te ajutăm să alegi aparatul și atomizorul potrivit pentru stilul tău. Sună-ne la 0770 347 639 sau scrie-ne la info@vapori.ro.

Vezi kiturile avansate →

Produsele cu nicotină sunt destinate exclusiv persoanelor peste 18 ani. Nicotina creează dependență.

Ai intrebari? Contact