Câți mAh îți trebuie? Autonomia bateriei pe modele

Câți mAh îți trebuie: autonomia bateriei unui pod de 800, 1500 sau 2600 mAh, cu exemple pe modele

Actualizat: 12 octombrie 2026 · de · Timp de citire: 14 min

Pe cutia oricărei țigări electronice scrie un număr urmat de „mAh”: 800, 1000, 1500, 2600. Cât înseamnă asta, de fapt, în zile de vapat? Depinde de cât vapezi, de puterea aparatului și de cât de lungi sunt fumurile tale. În acest ghid îți explicăm, cu calcule simple, câte fumuri îți dă o încărcare, cât ține în practică un pod de 800, 1500 sau 2600 mAh și cum alegi capacitatea potrivită pentru ziua ta, cu exemple concrete din magazin.

Pe scurt

  • mAh arată câtă energie stochează bateria; câtă autonomie ai depinde și de putere și de cât de lung tragi.
  • La un pod MTL de 12 W, cu fumuri de 2–3 secunde, o baterie de 1000 mAh dă aproximativ 300–350 de fumuri teoretic.
  • Orientativ: 800–1000 mAh pentru consum ocazional, 1300–1600 mAh pentru o zi obișnuită, 2000–2600 mAh pentru consum intens sau două-trei zile.
  • Puterea mare scade dramatic autonomia: același pod ține de câteva ori mai puțin la 25 W decât la 12 W.
  • Exemple din magazin: XROS SE 1000 mAh, XROS 6 Mini 1600 mAh, Pixo Aura 2 1800 mAh, Fanssy 2000 mAh, Pixo Max 2600 mAh.

Cuprins

  1. Ce înseamnă mAh
  2. Câte fumuri îți dă o încărcare
  3. Cum îți calculezi singur autonomia, în patru pași
  4. Trei utilizatori, trei baterii
  5. Cât ține un pod de 800–1000 mAh
  6. Cât ține un pod de 1300–1600 mAh
  7. Cât ține un pod de 2000–2600 mAh
  8. Kiturile mari: 3000 mAh și peste
  9. Câți mAh îți trebuie ție
  10. Același aparat, trei stiluri: cât ține
  11. Cartușul schimbă autonomia
  12. Semne că ai nevoie de o baterie mai mare
  13. Cum citești specificațiile pe cutie
  14. Ce scade autonomia
  15. mAh, mărime și greutate
  16. mAh și timpul de încărcare
  17. Soluții pentru zilele lungi
  18. Autonomia în călătorii
  19. Cum se schimbă autonomia în timp
  20. Baterie integrată sau detașabilă
  21. Întrebări pe care ni le pun clienții
  22. Cum au crescut bateriile în timp
  23. Recomandarea noastră, pe scurt
  24. Mituri despre mAh
  25. Întrebări frecvente

Calculele din articol sunt teoretice și au scop orientativ: îți arată ordinul de mărime, nu numărul exact de fumuri pe care îl vei obține.

Ce înseamnă mAh

mAh (miliamperi-oră) e unitatea în care se măsoară capacitatea bateriei. O baterie de 1000 mAh poate furniza, teoretic, un curent de 1000 mA timp de o oră. Ca să compari energia efectivă, se înmulțește capacitatea cu tensiunea nominală a bateriei, de obicei 3,7 V: o baterie de 1000 mAh stochează aproximativ 3,7 Wh (wați-oră).

Pe scurt: mai mulți mAh înseamnă mai multă energie, la aceeași tensiune. Dar câtă autonomie îți dă această energie depinde de cât de repede o consumi, adică de puterea aparatului și de cât tragi.

Câte fumuri îți dă o încărcare

Tabel cu numărul estimat de fumuri pe încărcare după capacitatea bateriei și stilul de vapat
Estimare teoretică, cu un randament de 80%.

Calculul e simplu. Energia bateriei, în jouli, e mAh × 3,7 V × 3,6. Un fum consumă puterea aparatului înmulțită cu durata fumului. Pentru o baterie de 1000 mAh:

  • energia bateriei: 1000 × 3,7 × 3,6 ≈ 13.300 de jouli; cu un randament de 80%, rămân aproximativ 10.600;
  • un fum MTL, la 12 W timp de 2,5 secunde, consumă 30 de jouli;
  • 10.600 ÷ 30 ≈ 350 de fumuri.

La 25 W și fumuri de 3 secunde (RDL), același calcul dă aproximativ 140 de fumuri. La 60 W și 3,5 secunde (DL), doar aproximativ 50. De aceea, puterea contează la fel de mult ca mAh-ii, iar două aparate cu aceeași baterie pot avea autonomii foarte diferite.

Sfat: Dacă aparatul tău are contor de pufuri, notează câte fumuri faci de la o încărcare la alta. E cel mai precis mod de a afla autonomia ta reală; vezi Funcțiile ascunse ale pod-ului.

Cum îți calculezi singur autonomia, în patru pași

  1. Află energia bateriei: mAh × 3,7 × 3,6 × 0,8. Pentru 1600 mAh: 1600 × 3,7 × 3,6 × 0,8 ≈ 17.000 de jouli.
  2. Află energia unui fum: puterea × durata. La 15 W și 3 secunde: 45 de jouli.
  3. Împarte: 17.000 ÷ 45 ≈ 380 de fumuri pe încărcare.
  4. Compară cu ziua ta: dacă faci în jur de 200 de fumuri pe zi, bateria îți ține aproape două zile; dacă faci 400, o zi.

Pentru aparatele cu putere automată, ia valoarea tipică pentru rezistența ta: 12–15 W pentru cartușe de 0,8–1,2 Ω, 20–25 W pentru 0,6 Ω. Rezultatul e orientativ, dar îți spune rapid dacă un aparat e potrivit pentru tine înainte să-l cumperi.

Trei utilizatori, trei baterii

Ana, ocazional
Vapează seara și la pauze, aproximativ 120 de fumuri pe zi, MTL la 12 W. Un pod de 1000 mAh îi ține două-trei zile.
Mihai, zilnic
Aproximativ 300 de fumuri pe zi, MTL la 15 W. Un pod de 1000 mAh nu-i ajunge; unul de 1600 mAh îi ține o zi și ceva.
Dan, intens
Peste 500 de fumuri pe zi, la 20 W, fără priză la serviciu. Alege un pod de 2600 mAh sau un pod mod de 3200 mAh.

Exemplele sunt ilustrative, cu nume inventate, dar reflectă profilurile pe care le întâlnim des printre clienții noștri.

Cât ține un pod de 800–1000 mAh

Pod-urile mici, de 800–1000 mAh, sunt cele mai compacte și mai ușoare. La un MTL de putere mică (10–18 W) și un consum ocazional sau moderat, o încărcare ține de obicei o zi întreagă, de dimineață până seara. La consum mare, s-ar putea să le încarci și la prânz.

ModelBateriePutereÎncărcare
Vaporesso XROS SE1000 mAh18 W fixăUSB-C, 1 A
Innokin Trine SE1000 mAh, detașabilămax. 25 WUSB-C, 1 A
Vaporesso Luxe Q2 SE1000 mAhautomatăUSB-C, 1 A
Eleaf iVeni Lite1100 mAhmax. 20 WUSB-C, 1 A
Joyetech eRoll Slim Easy480 mAh15 Wcu cutie de încărcare în kitul complet

Avantajul lor principal e mărimea, greutatea și prețul. Dezavantajul e că un utilizator intens le va încărca de două ori pe zi. Innokin Trine SE are o soluție interesantă și rară la pod-uri: bateria e detașabilă, deci poți avea una de rezervă.

Cât ține un pod de 1300–1600 mAh

E zona de mijloc, potrivită pentru majoritatea utilizatorilor și cea mai bună alegere dacă nu știi exact cât vapezi: o zi întreagă de vapat MTL obișnuit, fără griji, într-un aparat încă mic.

ModelBateriePutereCe spune producătorul / fișa
Vaporesso Vibe SE21400 mAhECO 15 W / PWR 28 Wpână la 30 de ore în ECO, după testele Vaporesso
Aspire Pixo Ultra1500 mAh5–30 Wîncărcare wireless și USB-C 2 A
Vaporesso XROS 6 Mini1600 mAhPower / Eco, max. 30 Wîncărcare USB-C 5 V / 2 A
Uwell Caliburn G5 Koko1600 mAhmax. 35 W, automatăde regulă o zi întreagă
Vaporesso XROS 5 Nano1600 mAhmax. 30 Wstatistici de pufuri pe ecran

Observă diferența dintre „până la 30 de ore în ECO” și utilizarea în modul PWR: aceeași baterie ține vizibil mai puțin la putere mai mare. Valorile producătorilor sunt obținute în condiții de test și sunt, de obicei, la limita de sus a ce obții în practică.

Cât ține un pod de 2000–2600 mAh

Pod-urile cu baterie mare sunt pentru cine vapează mult, lucrează în ture lungi sau pur și simplu nu vrea să se gândească la încărcare zile întregi. La MTL de putere mică, pot ține două-trei zile.

ModelBaterieCe spune producătorul / fișa
Aspire Pixo Aura 21800 mAhde regulă o zi întreagă
Aspire Fanssy2000 mAho zi întreagă pentru cei mai mulți utilizatori
Innokin Zenith Lumia2000 mAhpână la 7 zile, după producător, la utilizare redusă
Aspire Pixo Max2600 mAhpână la 3 zile, după Aspire

Diferențele dintre afirmațiile producătorilor arată cât de mult depinde autonomia de utilizare: „până la 7 zile” presupune un consum mic, la putere mică. Recenziile noastre, cu estimări realiste: Aspire Pixo Max și Aspire Fanssy.

Baterie eGo cu clearomizor transparent
Primele baterii de tip eGo aveau 650–1100 mAh; pod-urile de azi ajung la 2600 mAh într-un format mic. Foto: Lindsay Fox, Wikimedia Commons, licență CC BY 2.0.

Kiturile mari: 3000 mAh și peste

Kiturile pentru tragere directă în plămâni au baterii de 3000–4400 mAh sau acumulatori externi. Au nevoie de ele: la 60–80 W, chiar și 3200 mAh se pot termina într-o zi. Exemple: Vaporesso Luxe XR Max 2 (3200 mAh), Geekvape Aegis Mini 5 (3200 mAh), Voopoo Drag 6 (4400 mAh). Mai multe în Cele mai puternice țigări electronice.

Câți mAh îți trebuie ție

Tabel cu bateria recomandată după numărul de fumuri pe zi și exemple de modele
Alegerea capacității după cât vapezi.

Ca să alegi, pune-ți trei întrebări:

  • Cât vapezi? Dacă aparatul tău actual se descarcă înainte de seară, ai nevoie de mai mult.
  • Ce putere folosești? La MTL, 1000–1600 mAh ajung pentru o zi; la RDL sau putere mare, mergi spre 2000 mAh sau mai mult.
  • Ai acces la priză în timpul zilei? Dacă da, un aparat mic, încărcat la prânz, e suficient. Dacă nu, alege o baterie mare sau una detașabilă.

Același aparat, trei stiluri: cât ține

Ca să vezi cât de mult contează stilul, iată aceeași baterie de 1600 mAh, folosită în trei feluri:

StilPutereFumFumuri pe încărcare (teoretic)
MTL strâns12 W2,5 s≈ 570
MTL obișnuit15 W3 s≈ 380
RDL25 W3 s≈ 230

Același aparat poate deci să-ți țină două zile sau o jumătate de zi, doar în funcție de cum îl folosești. Despre stiluri, vezi MTL, DL și RDL: cum să vapezi.

Cartușul schimbă autonomia

La pod-urile cu putere automată, aparatul alege puterea după rezistența cartușului. Un cartuș de 0,6 Ω primește mai multă putere decât unul de 1,0 sau 1,2 Ω, deci consumă bateria mai repede. Dacă vrei autonomie maximă, alege cartușul cu valoarea cea mai mare compatibilă cu aparatul tău și cu stilul tău. De exemplu, la Aspire Fanssy, cartușul de 1,2 Ω, folosit în ECO, ține mult mai mult decât cel de 0,6 Ω din kit, în MAX.

Semne că ai nevoie de o baterie mai mare

  • încarci aparatul de două ori pe zi;
  • rămâi des fără baterie seara sau pe drum;
  • folosești constant treapta ECO doar ca să ajungi la sfârșitul zilei;
  • ai trecut la un stil de tragere mai aerisit sau la o putere mai mare;
  • ai un aparat de peste doi ani, iar bateria lui s-a uzat.

În oricare dintre aceste situații, un pod cu 1000–1500 mAh în plus îți schimbă ziua.

Cum citești specificațiile pe cutie

Pe cutie sau în fișa produsului, caută trei valori: capacitatea bateriei (mAh), curentul de încărcare (de exemplu „USB-C 5 V / 2 A”) și intervalul de putere (W). Afirmațiile de tipul „până la 3 zile” sau „până la 30 de ore” sunt utile pentru comparație între modele ale aceluiași producător, dar nu le lua ca garanție. Pentru o imagine realistă, folosește calculul de mai sus cu puterea și stilul tău.

Ce scade autonomia

FactorEfectCe faci
Putere mareconsum mult mai mare pe fumfolosește treapta ECO sau putere mai mică
Fumuri lungifiecare secundă în plus consumă energiefumuri de 2–3 secunde la MTL
Frigulbateria rece livrează mai puțină energieține aparatul aproape de corp iarna
Bateria uzatăcapacitatea scade cu timpulnormal după 1–2 ani
Rezistență micăcere mai multă puterecartuș de 0,8–1,2 Ω pentru MTL
Ecrane și luminiconsumă puțin, dar constantreduce luminozitatea, dacă se poate

Despre iarnă și vară, vezi Țigara electronică iarna și vara.

mAh, mărime și greutate

Mai mulți mAh înseamnă, de obicei, un aparat mai mare și mai greu. Producătorii au devenit însă foarte buni la „împachetat” baterii mari în aparate mici: Vaporesso XROS 5 Nano are 1600 mAh în doar 80 mm lungime, iar Uwell Caliburn G5 Koko are tot 1600 mAh în 85 mm. Pentru comparația de mărimi, vezi Țigări electronice mini.

mAh și timpul de încărcare

O baterie mai mare se încarcă mai mult, la același curent. Dar aparatele cu baterie mare au de obicei și încărcare mai rapidă: un pod de 2000 mAh la 2 A se încarcă aproximativ la fel de repede ca unul de 1000 mAh la 1 A. Tabelul complet al timpilor e în În cât timp se încarcă țigara electronică.

Cablu USB-C conectat la o baterie externă
O baterie externă poate dubla autonomia unui pod în zilele lungi. Foto: Logant547, Wikimedia Commons, licență CC BY 4.0.

Soluții pentru zilele lungi

  • Baterie externă (powerbank): încarcă pod-ul ca pe un telefon.
  • Baterie detașabilă: la Innokin Trine SE, ții o baterie de rezervă încărcată.
  • Acumulatori de rezervă: la modurile cu 18650 sau 21700, schimbi acumulatorul în câteva secunde.
  • Treapta ECO: în ziua în care știi că nu vei avea priză, trece pe ECO din dimineață.

Autonomia în călătorii

În concediu, autonomia contează mai mult decât acasă: prizele sunt mai rare, iar ziua e mai lungă. Câteva sfaturi: încarcă aparatul complet înainte de plecare, ia cablul și un încărcător mic, iar pentru zborurile lungi pune aparatul în bagajul de mână, unde se transportă obligatoriu bateriile. În unele țări, vape-ul e interzis complet, deci verifică înainte; vezi Vape în avion: ai voie? și Țara unde vape-ul te poate costa 6.800 de euro.

Cum se schimbă autonomia în timp

O baterie litiu-ion își pierde treptat din capacitate. Ritmul depinde de obiceiuri: căldura, descărcările complete și ținerea la 100% o uzează mai repede, iar încărcările parțiale o menajează.[1] După un an sau doi de folosire zilnică, e normal ca un pod să țină vizibil mai puțin decât la început. Pentru a încetini uzura, vezi Cum să-ți întreții țigara electronică.

Baterie integrată sau detașabilă

IntegratăDetașabilă / acumulator extern
Exemplemajoritatea pod-urilorInnokin Trine SE, moduri cu 18650 / 21700
ÎncărcareUSB-C, în aparatîn aparat sau în încărcător extern
Autonomie extinsăcu baterie externăcu baterie sau acumulator de rezervă
Durata de viață a aparatuluilimitată de baterieschimbi doar bateria
Simplitatemaximăcere puțină grijă (cutie pentru acumulatori)

Din 2027, regulamentul european privind bateriile cere ca bateriile aparatelor portabile să poată fi scoase și înlocuite de utilizator, cu unele excepții, așa că aparatele cu baterie detașabilă ar putea deveni mai răspândite.[2]

Întrebări pe care ni le pun clienții

„Am trecut de la un aparat de unică folosință la un pod de 1000 mAh și se descarcă repede.” Aparatele de unică folosință se aruncă când se termină, deci nu observi cât consumi. Un pod de 1500–2000 mAh e de obicei potrivit pentru cine venea de la ele; vezi Reîncărcabil sau de unică folosință?.

„Bateria ține mai puțin iarna.” E normal: bateriile litiu-ion livrează mai puțină energie la frig.

„Pot pune o baterie mai mare în pod-ul meu?” La pod-urile cu baterie integrată, nu. La modurile cu acumulator extern, poți alege un acumulator de capacitate mai mare, de calitate, compatibil cu modul.

Cum au crescut bateriile în timp

Primele țigări electronice în formă de țigară aveau baterii de câteva sute de mAh și țineau câteva ore. Bateriile de tip eGo, populare la începutul anilor 2010, au urcat la 650–1100 mAh. Pod-urile de azi au 1000–2600 mAh într-un format similar sau mai mic, iar kiturile mari ajung la 4400 mAh. Pe lângă capacitate, s-a îmbunătățit și eficiența: electronica modernă pierde mai puțină energie, iar rezistențele mesh vaporizează mai eficient. Istoria completă e în Cine a inventat de fapt țigara electronică?.

Recomandarea noastră, pe scurt

Dacă…Alege
vapezi ocazional și vrei ceva mic1000 mAh: Vaporesso XROS SE, Innokin Trine SE
vapezi zilnic, MTL1400–1600 mAh: Vaporesso Vibe SE2, XROS 6 Mini, Uwell Caliburn G5 Koko
vapezi mult sau ai zile lungi fără priză2000–2600 mAh: Aspire Fanssy, Aspire Pixo Max
vapezi DL sau la putere mare3200 mAh +: Vaporesso Luxe XR Max 2, Voopoo Drag 6

Mituri despre mAh

  • „Mai mulți mAh înseamnă vapor mai puternic.” Nu. mAh înseamnă autonomie, nu putere.
  • „Două aparate de 1000 mAh țin la fel.” Nu neapărat: puterea, rezistența și eficiența electronicii diferă.
  • „Valoarea producătorului e garantată.” E obținută în condiții de test; în practică, de obicei mai puțin.
  • „Bateria trebuie descărcată complet ca să țină mult.” Fals pentru bateriile litiu-ion.

Întrebări frecvente

Cât ține un pod de 1000 mAh?

De obicei o zi la consum moderat, în stil MTL, la putere mică.

Cât ține un pod de 2600 mAh?

Două-trei zile la MTL, putere mică; aproximativ o zi la putere mare.

Câte fumuri face o baterie de 1500 mAh?

Teoretic, aproximativ 500 la 12 W și 2,5 secunde pe fum; în practică, mai puțin.

Mai mulți mAh înseamnă vapor mai mult?

Nu. mAh înseamnă autonomie; vaporul depinde de putere, rezistență și aer.

De ce aparatul meu ține mai puțin decât scrie pe cutie?

Valorile producătorilor sunt obținute la putere mică și fumuri scurte; frigul și uzura bateriei scad autonomia.

Contează mAh-ii la un mod cu acumulator extern?

Da: capacitatea acumulatorului (de exemplu 3000 mAh la un 18650) decide autonomia; alege acumulatori de calitate.

Ce aleg dacă nu am acces la priză toată ziua?

Un pod de 2000–2600 mAh, unul cu baterie detașabilă sau o baterie externă.

Citește și

Referințe

  1. Battery University – BU-808: How to Prolong Lithium-based Batteries.
  2. Vapori.ro – fișele produselor citate (capacitate, putere, încărcare, autonomie declarată), la 13 octombrie 2026.
  3. EUR-Lex – Regulamentul (UE) 2023/1542 privind bateriile, art. 11.

Numărul de fumuri e o estimare teoretică, cu randament de 80% și tensiune nominală de 3,7 V. Nu e o recomandare de consum.

Csorik Janos, fondator Vapori.ro

Despre autor

– fondator Vapori.ro

Folosește țigări electronice din 2009, a fondat Vapori.ro în mai 2009 și a gestionat peste 40.000 de comenzi. Scrie ghidurile din experiență directă și verifică specificațiile la producători. Află mai multe despre autor →

Vrei un pod care ține mai mult?

Sună-ne la 0770 347 639 sau scrie-ne la info@vapori.ro. Te ajutăm să alegi.

Vezi kiturile pentru începători →

Produsele cu nicotină sunt destinate exclusiv persoanelor peste 18 ani. Nicotina creează dependență.

Ai intrebari? Contact