Țigară electronică ieftină sau premium: diferențe și cum alegi

Actualizat: 12 octombrie 2026 · de Csorik Janos · Timp de citire: 15 min
Prețul unei țigări electronice începe pe la 50 de lei și urcă spre 450 de lei, iar la prima vedere aparatele fac același lucru: încălzesc lichidul și produc vapori. Diferența nu stă în „merge” sau „nu merge”, ci în cât ține bateria, cât de fin reglezi, din ce e făcut corpul, cât costă piesele care se consumă și, mai ales, de unde vine aparatul. În ghidul de mai jos îți arăt, cu exemple concrete din magazin, pe ce plătești în plus la un model premium, unde un model ieftin face exact aceeași treabă și când „ieftin” devine o problemă.
Pe scurt
- Un pod de buget de la un brand cunoscut (50–70 de lei) e o alegere foarte bună pentru cine vapează în stil țigară (MTL) și are acces la încărcător în fiecare zi.
- Un model premium (200–450 de lei) îți aduce baterie mai mare, putere reglabilă, ecran, materiale mai rezistente și rezistențe interschimbabile; merită dacă vapezi mult, în stil DTL sau în condiții grele.
- Riscul real nu e prețul mic, ci produsul fără brand, nenotificat sau contrafăcut: bateria, protecțiile și lichidul nu au trecut prin nicio verificare.
- Costul pe un an depinde mai mult de cartușe sau rezistențe și de lichid decât de prețul aparatului.
Cuprins
- Ce înseamnă „ieftin” și „premium” la țigările electronice
- Ce primești în plus la un model premium
- Unde un model ieftin face exact aceeași treabă
- Când merită să plătești pentru un model premium
- Ieftin nu înseamnă nesigur. „Fără origine” da
- Costul real: aparatul e doar începutul
- Cum alegi: patru întrebări înainte să cumperi
- Greșeli frecvente când alegi după preț
- Întrebări frecvente
Ce înseamnă „ieftin” și „premium” la țigările electronice
În octombrie 2026, în categoriile kituri pentru începători și kituri avansate din Vapori.ro sunt 133 de kituri. Cel mai ieftin costă 33 de lei, cel mai scump 448 de lei, iar prețul din mijlocul listei (mediana) este 159 de lei. Dacă le pui pe toate în ordine, se văd destul de clar trei trepte:
| Treaptă | Preț aproximativ | Ce găsești de obicei | Exemple din magazin |
|---|---|---|---|
| Buget | 50–100 lei | pod-uri simple, baterie de 800–1100 mAh, putere fixă sau câteva trepte | Vaporesso XROS SE (49 lei), Innokin Trine SE (58 lei), Uwell Caliburn G4 Mini (64 lei) |
| Mediu | 100–200 lei | pod-uri cu putere reglabilă, baterii mai mari, uneori ecran | majoritatea pod-urilor noi de la Vaporesso, Geekvape, Voopoo, Uwell |
| Premium | 200–450 lei | pod mod-uri și kituri cu mod + atomizor, 2000–3200 mAh sau acumulatori externi, ecran, materiale metalice | Vaporesso LUXE XR MAX 2 (228 lei), Voopoo Drag 6 (394 lei), Geekvape Aegis Legend 5 (448 lei) |
Mai există o a patra „treaptă”, pe care nu o găsești în tabel: aparatele fără brand sau cu brand inventat, vândute pe rețele sociale, în piețe sau pe platforme unde oricine poate lista orice, la prețuri de 20–40 de lei. Acolo „ieftin” nu mai înseamnă „simplu”, ci „necunoscut”. Despre ele vorbim separat, mai jos, pentru că riscurile sunt de altă natură.
Când spunem în acest ghid „ieftin”, ne referim deci la un kit de buget de la un producător cunoscut (Vaporesso, Uwell, Innokin, Aspire, Eleaf, Geekvape, Voopoo), vândut legal, cu cutie, prospect în limba română și cartușe de schimb disponibile. Iar prin „premium” înțelegem modelele de vârf ale acelorași producători, nu neapărat „cel mai scump obiect din vitrină”.

Ce primești în plus la un model premium
Diferența de preț dintre un pod de 58 de lei și un kit de 228 sau 400 de lei nu e „marca”. Se duce pe câteva componente concrete, pe care le poți compara în fișa fiecărui produs. Infograficul de mai jos le adună pe cele mai importante.

1. Bateria: cât timp ține între două încărcări
Kiturile de buget au de obicei baterii integrate de 800–1100 mAh. Uwell Caliburn G4 Mini are 1100 mAh, Innokin Trine SE are 1000 mAh. Pentru un utilizator care trage câteva sute de pufuri pe zi, la putere mică, înseamnă de regulă o zi întreagă sau aproape o zi. Un pod mod premium precum Vaporesso LUXE XR MAX 2 are 3200 mAh, adică aproximativ de trei ori mai multă energie. Kiturile cu mod și acumulatori 18650 sau 21700 merg mai departe: când acumulatorul se golește, îl schimbi cu unul plin și continui.
Atenție însă: o baterie mai mare nu înseamnă automat o zi mai lungă. Un kit premium folosit la 60 de wați consumă energia mult mai repede decât un pod la 15 wați. Bateria mare contează când vrei putere mare sau când nu ai unde să încarci aparatul ziua.
2. Cipul și reglajele
Cipul („chipset”-ul) este creierul aparatului: decide câtă energie primește rezistența, citește valoarea ei, oprește aparatul dacă ceva nu e în regulă. Pe kiturile de buget, cipul e simplu: putere fixă sau două-trei trepte, un LED care îți arată bateria. Pe cele premium, cipul permite reglajul puterii în pași mici, are moduri diferite (de exemplu un mod care încălzește mai repede la începutul pufului), ecran cu informații, blocarea butoanelor sau numărarea pufurilor. LUXE XR MAX 2 are, de exemplu, cip AXON, putere între 5 și 80 de wați și ecran TFT de 0,96 inch.
Dacă ești genul care vrea „să meargă din prima”, toate aceste reglaje nu-ți folosesc la nimic. Dacă îți place să ajustezi gustul și densitatea vaporilor, sunt motivul principal pentru care merită să plătești mai mult.
3. Rezistențele și gustul
Majoritatea pod-urilor de buget folosesc cartușe cu rezistența integrată: când gustul scade, schimbi tot cartușul. Cartușul Vaporesso XROS de 3 ml costă 18 lei și are rezistența mesh înăuntru. Kiturile premium folosesc de obicei rezistențe separate, care se schimbă în același rezervor: o rezistență Vaporesso GTX 2 Mesh costă 16 lei. Avantajul real nu e prețul, ci varietatea: poți alege rezistențe pentru tragere în stil țigară (MTL) sau direct în plămâni (DTL), cu valori diferite, și poți schimba gustul fără să schimbi aparatul.
Calitatea gustului nu crește liniar cu prețul. Un pod de 60 de lei de la un brand serios, cu un cartuș mesh potrivit și un lichid bun, poate avea un gust excelent în stil MTL. Kiturile premium câștigă la volumul de vapori și la flexibilitate, nu neapărat la „aromă mai bună”.
4. Corpul și materialele
La buget, corpul e din plastic sau din aluminiu ușor. Arată bine, dar nu e făcut să cadă de pe schelă. Modelele premium folosesc aliaje metalice, piele, sticlă securizată pe ecran, iar unele serii (de exemplu Geekvape Aegis sau Vaporesso Armour) au certificare de rezistență la apă, praf și șocuri. Pentru cine lucrează afară, în ateliere, la drum sau pescuiește, diferența se simte după câteva luni.
5. Protecțiile electronice
Aici e un punct important: protecțiile de bază (la scurtcircuit, la supraîncălzire, limită de durată a pufului, protecție la descărcare excesivă) există și la kiturile de buget ale marilor producători. Ce aduc modelele premium în plus este o monitorizare mai fină, de exemplu citirea temperaturii sau a rezistenței în timp real. Diferența mare de siguranță nu este între buget și premium, ci între brand cunoscut și produs fără origine clară.
6. Garanția, piesele și durata de folosire
Un kit premium este gândit să fie folosit ani de zile: are rezistențe disponibile mult timp, iar unele au baterii care se schimbă. Kiturile de buget sunt adesea înlocuite de un model nou după un an-doi, iar cartușele modelului vechi se găsesc tot mai greu. Înainte să cumperi, uită-te dacă magazinul are în stoc cartușele sau rezistențele potrivite. Un aparat ieftin fără cartușe de schimb devine, practic, un produs de unică folosință.
Unde un model ieftin face exact aceeași treabă
Din experiența de la telefon și din comenzile din ultimii ani, cei mai mulți clienți care vin de la țigara clasică nu au nevoie de un kit premium. Au nevoie de un aparat mic, care se ține în buzunar, cu tragere strânsă, ca la țigară, care ține o zi și care se încarcă pe USB-C. Exact asta fac pod-urile de buget de la producătorii mari.
Pentru acești utilizatori, a plăti 300 de lei pe un kit avansat înseamnă de multe ori un aparat mai mare, mai greu și mai complicat decât au nevoie, nu unul „mai bun”. Dacă ești la început, ghidul Cum aleg prima țigară electronică te ajută să stabilești exact ce îți trebuie, iar lista celor mai bune țigări electronice pentru începători îți arată modelele pe care le recomandăm cel mai des.
Când merită să plătești pentru un model premium
Există situații clare în care diferența de preț se întoarce în confort sau în durata de folosire. Dacă te regăsești în două sau mai multe dintre ele, merită să te uiți la kiturile avansate:
- Vapezi direct în plămâni (DTL) și îți plac vaporii denși. Ai nevoie de putere de peste 40 W, de rezistențe sub 0,5 Ω și de un airflow larg, lucruri pe care pod-urile de buget nu le au.
- Folosești aparatul toată ziua, fără acces la încărcător: șofer, muncitor pe teren, tură de 12 ore. Bateria de 3000 mAh sau acumulatorii de schimb rezolvă problema.
- Lucrezi în condiții grele: praf, umezeală, căzături. Corpurile metalice și modelele certificate pentru apă și praf rezistă mult mai bine.
- Îți place să experimentezi cu rezistențe, puteri și lichide diferite. Un kit cu rezistențe separate îți dă libertatea asta fără să schimbi aparatul.
- Vrei un aparat pe termen lung, pe care să-l folosești câțiva ani, schimbând doar rezistențele și, eventual, acumulatorii.

Dacă nu ești sigur că vrei să faci pasul la un kit cu mod și atomizor, citește întâi Pod sau kit avansat: când merită să treci la mod + atomizor. Există și o treaptă de mijloc, pod mod-urile (precum LUXE XR MAX 2), care păstrează simplitatea unui pod, dar au baterie și putere de kit avansat.
Ieftin nu înseamnă nesigur. „Fără origine” da
Un kit de 50 de lei de la un producător mare trece prin aceleași reguli ca unul de 400 de lei. În Uniunea Europeană, țigările electronice și lichidele cu nicotină intră sub Directiva 2014/40/UE (TPD)[1], preluată în România prin Legea nr. 201/2016[2]. Pentru produsele cu nicotină, regulile cer, printre altele, notificarea produsului la autorități înainte de punerea pe piață, rezervoare de cel mult 2 ml, flacoane de reumplere de cel mult 10 ml și o concentrație de cel mult 20 mg/ml, plus avertismentul despre nicotină pe ambalaj.
Produsele vândute fără brand, „din import personal” sau prin mesaje pe rețele sociale scapă adesea de toate aceste verificări. Problemele nu țin de cât de simplu e aparatul, ci de faptul că nu știi nimic despre el:
- Bateria poate avea o capacitate reală mult mai mică decât cea scrisă și poate lipsi protecția la supraîncărcare sau la scurtcircuit.
- Încărcarea se face uneori cu circuite minimale, fără limitare a curentului, ceea ce crește riscul de încălzire excesivă.
- Lichidul din aparatele preumplute fără origine clară nu are compoziția declarată și nu a fost notificat; nu ai de unde ști ce tărie de nicotină are, de fapt.
- Garanția și returul practic nu există: nu ai factură, nu ai un magazin la care să te întorci.
Același lucru e valabil pentru copiile după modele cunoscute, vândute la jumătate de preț. Cum le recunoști, de la cutie la codul de verificare, găsești în ghidul Vape original sau contrafăcut: ce verifici înainte să cumperi.
Costul real: aparatul e doar începutul
Când compari un kit de 60 de lei cu unul de 230, e tentant să te uiți doar la cei 170 de lei diferență. În realitate, pe un an, mai mulți bani se duc pe două lucruri: cartușe sau rezistențe și lichid.
Cartușe și rezistențe
Un cartuș sau o rezistență ține, în medie, între o săptămână și două, în funcție de lichid, de putere și de cât vapezi. Lichidele foarte dulci și puterea mare le scurtează viața. Să zicem că schimbi una pe săptămână: la 16–18 lei bucata, ajungi la 800–900 de lei pe an, adică de câteva ori mai mult decât prețul aparatului, fie el de buget sau premium. Pentru a le face să țină mai mult, vezi de ce se arde rezistența repede.
Lichidul
Consumul de lichid crește odată cu puterea. Un pod de buget la 12–15 W consumă puțin; un kit premium la 60 W, în stil DTL, poate consuma de câteva ori mai mult lichid pe zi. Iar lichidul nu e ieftin: în 2026, acciza pe lichidul de vapat, cu sau fără nicotină, este de 1,31 lei pe mililitru, plus TVA.[5] Dacă treci la un kit DTL, ia în calcul și acest cost. O parte din el o poți reduce cu arome longfill sau DIY, iar un calcul complet al costului lunar găsești în Cât costă o țigară electronică în 2026.
| Ce compari | Kit de buget (exemplu) | Kit premium (exemplu) |
|---|---|---|
| Aparatul | Vaporesso XROS SE, 49 lei | Vaporesso LUXE XR MAX 2, 228 lei |
| Piesa care se consumă | cartuș XROS 3 ml, 18 lei | rezistență GTX 2 Mesh, 16 lei (cartușul de 14 lei se păstrează) |
| Putere tipică | 10–16 W, stil MTL | 5–80 W; 15–25 W în MTL, 40–60 W în DTL |
| Lichid pe zi | mai puțin, la putere mică | mult mai mult dacă folosești DTL |
| Când e mai ieftin | dacă vapezi puțin, în MTL | doar dacă îl folosești tot în MTL și ani de zile |
Concluzia nu e că premium „costă mai mult” sau „mai puțin”. Un kit premium folosit la putere mică poate avea un cost anual apropiat de al unui pod de buget, cu avantajul bateriei și al construcției. Același kit folosit la putere mare consumă mai mult lichid și rezistențe, iar diferența pe an poate fi de sute de lei.
Cum alegi: patru întrebări înainte să cumperi

Pe lângă cele patru întrebări din imagine, mai sunt câteva detalii care fac diferența în folosirea de zi cu zi:
- Auto-draw sau buton? Multe pod-uri de buget pornesc singure când tragi. Unii preferă butonul, pentru control. Diferențele le găsești în Auto-draw sau buton: ce variantă e mai bună.
- Airflow reglabil? Chiar și la buget, un airflow care se reglează îți permite să alegi între o tragere strânsă și una mai lejeră. Vezi ce înseamnă airflow și cum îl reglezi.
- Umplere pe sus sau pe lateral? Contează mai mult decât pare dacă umpli de câteva ori pe zi.
- Greutatea și mărimea. Un kit premium de 117 grame (cât are LUXE XR MAX 2) e confortabil în mână, dar nu în buzunarul cămășii.
- Disponibilitatea cartușelor. Alege un model pentru care magazinul are cartușe sau rezistențe în stoc, eventual compatibile cu mai multe aparate. Vezi ghidul de compatibilitate.
Trei profiluri și ce le recomandăm
| Profil | Ce i se potrivește | De ce |
|---|---|---|
| Fost fumător, vapează moderat, are încărcător la birou | pod de buget de la un brand cunoscut (50–70 lei) | tragere ca la țigară, putere mică, simplu, cartușe ieftine |
| Vapează mult, e mereu pe drum, vrea autonomie | pod mod cu baterie mare (150–250 lei) | o zi întreagă sau mai mult fără încărcare, tot ușor de folosit |
| Îi plac vaporii denși și reglajele | kit cu mod și atomizor (250–450 lei) | putere mare, rezistențe la alegere, acumulatori de schimb |
Greșeli frecvente când alegi după preț
- Cumperi cel mai scump kit „ca să fie bun”, deși vapezi în stil MTL, la putere mică. Ajungi cu un aparat mare și greu, folosit la 10% din posibilități.
- Cumperi cel mai ieftin aparat găsit online, fără să verifici vânzătorul și originea. Economisești 20 de lei și pierzi garanția, returul și siguranța unui produs verificat.
- Te uiți doar la prețul aparatului, nu și la cartușe. Un pod ieftin cu cartușe scumpe sau greu de găsit costă mai mult pe un an.
- Alegi puterea înainte de stilul de vapat. Puterea maximă de 80 W nu contează dacă tragi ca la țigară. Contează rezistența potrivită și airflow-ul.
- Iei un kit DTL cu lichid cu sare de nicotină de 20 mg/ml. Sărurile de nicotină sunt făcute pentru putere mică și MTL; la putere mare, senzația devine prea puternică. Vezi ghidul lichidelor.
- Nu ții cont de mână. Unele aparate premium sunt grele și mari. Dacă poți, uită-te la dimensiunile din fișa produsului și compară-le cu telefonul tău.
Întrebări frecvente
Este o țigară electronică ieftină mai periculoasă decât una scumpă?
Nu, dacă e de la un producător cunoscut și cumpărată de la un magazin autorizat. Protecțiile de bază (la scurtcircuit, supraîncălzire, durată maximă a pufului) există și pe kiturile de buget. Riscul vine de la produsele fără origine sau contrafăcute, care nu au trecut prin nicio verificare.
Are o țigară electronică premium gust mai bun?
Nu neapărat. Un pod de buget cu un cartuș mesh potrivit poate avea un gust foarte bun în stil MTL. Kiturile premium câștigă la volumul de vapori, la reglaje și la varietatea rezistențelor.
Cât ține o țigară electronică ieftină?
Un kit de buget de la un brand cunoscut ține de obicei unul-doi ani, dacă îl încarci corect și nu îl scapi pe jos. Limita e dată adesea de baterie și de cât timp se mai găsesc cartușele pentru modelul respectiv.
Merită să încep direct cu un kit premium?
Rareori. Cei mai mulți foști fumători se simt mai bine cu un pod simplu, în stil MTL. Poți trece oricând la un kit avansat, iar pod-ul rămâne aparat de rezervă.
De ce costă unele kituri de același tip atât de diferit?
Din cauza bateriei, a cipului, a ecranului, a materialelor și a certificărilor de rezistență. Uneori, un model nou costă mai mult doar pentru că abia a apărut; modelul din generația anterioară face aproape aceleași lucruri.
Pot folosi lichidele mele obișnuite pe un kit premium?
Da, dar ține cont de tăria de nicotină. La putere mare se folosesc de obicei tării mai mici (3–6 mg/ml) și lichide cu mai mult VG. Lichidele cu sare de nicotină de 20 mg/ml sunt gândite pentru pod-uri la putere mică.
Citește și
Referințe
- EUR-Lex – Directiva 2014/40/UE privind produsele din tutun și produsele conexe, art. 20, Jurnalul Oficial al UE, 2014.
- Portal Legislativ – Legea nr. 201/2016 privind produsele din tutun și produsele conexe, art. 20.
- Battery University – BU-808: How to Prolong Lithium-based Batteries.
- London Fire Brigade – recomandări privind încărcarea țigărilor electronice.
- ANAF – Codul fiscal, Titlul VIII Accize, anexa nr. 2, modificată prin Legea nr. 141/2025: „Lichid cu sau fără nicotină”, 1,31 lei/ml pentru 2026.
Prețurile și specificațiile produselor sunt cele din Vapori.ro la 12 octombrie 2026 și se pot schimba. Textele legale au fost verificate la aceeași dată.

Despre autor
Csorik Janos – fondator Vapori.ro
Folosește țigări electronice din 2009, a fondat Vapori.ro în mai 2009 și a gestionat peste 40.000 de comenzi. Scrie ghidurile din experiență directă și verifică specificațiile la producători. Află mai multe despre autor →
Nu știi ce kit ți se potrivește?
Sună-ne la 0770 347 639 sau scrie-ne la info@vapori.ro. Te ajutăm să alegi.
Vezi kiturile pentru începători →Produsele cu nicotină sunt destinate exclusiv persoanelor peste 18 ani. Nicotina creează dependență.



